Seneste indberetninger af arter i Aarhus

19-05-2019
Troldand (Aythya fuligula)

19.05.2019 

Pindsvin (Erinaceus europaeus)

1
19.05.2019 

18-05-2019
Ringdue (Columba palumbus)

1
18.05.2019 

Allike (Corvus monedula)

1
18.05.2019 

Fiskehejre (Ardea cinerea)

3 ad of
18.05.2019 

Aurora (Anthocharis cardamines)

18.05.2019  

Gul Lærkespore (Pseudofumaria lutea)

3
18.05.2019 

16-05-2019
Frugttræløvsnudebille (Phyllobius oblongus)

16.05.2019  

Kobberfarvet Øjenløber (Elaphrus cupreus)

16.05.2019  

Skakbræt (Propylea quatuordecimpunctata)

16.05.2019  

Sump-Torngræshoppe (Tetrix subulata)

16.05.2019  

16.05.2019 

Dødningehoved-Svirreflue (Myathropa florea)

16.05.2019 

Stor Narcisflue (Merodon equestris)

16.05.2019 

Nomada marshamella (Nomada marshamella)

16.05.2019  

15-05-2019
Stær (Sturnus vulgaris)

1
15.05.2019 

Dagpåfugleøje (Aglais io)

15.05.2019 

Frønnet Landmand (Agrotis puta)

15.05.2019  

15.05.2019  

Stor Kålsommerfugl (Pieris brassicae)

15.05.2019 

Hushumle (Bombus hypnorum)

15.05.2019 

Æblejordbi (Andrena helvola)

15.05.2019 

Mellembrudt Star (Carex divulsa ssp. leersii)

15.05.2019 

Skov-Springklap (Cardamine flexuosa)

15.05.2019 

Korbær (Rubus caesius)

15.05.2019 

14-05-2019
Musvit (Parus major)

14.05.2019 

Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)

14.05.2019  

Syvplettet Mariehøne (Coccinella septempunctata)

14.05.2019  

Aurora (Anthocharis cardamines)

14.05.2019  

Skovrandøje (Pararge aegeria)

14.05.2019 

Sandstikmyre (Myrmica rugulosa)

14.05.2019 

Sort Slavemyre (Formica fusca)

14.05.2019 

Tjørnejordbi (Andrena carantonica)

14.05.2019  

Myrebænkebider (Platyarthrus hoffmannseggi)

14.05.2019 

Rams-Løg (Allium ursinum)

14.05.2019 

Enblomstret Flitteraks (Melica uniflora)

14.05.2019 

Enårig Rapgræs (Poa annua)

14.05.2019 

Finger-Star (Carex digitata)

14.05.2019  

Skov-Star (Carex sylvatica)

14.05.2019 

Ager-Padderok (Equisetum arvense)

14.05.2019 

Burre-Snerre (Galium aparine)

14.05.2019 

Skovmærke (Galium odoratum)

14.05.2019 

Løgkarse (Alliaria petiolata)

14.05.2019 

Rød Hestehov (Petasites hybridus)

14.05.2019 

Skovsalat (Mycelis muralis)

14.05.2019 

Bjerg-Ærenpris (Veronica montana)

14.05.2019  

Glat Vejbred (Plantago major ssp. major)

14.05.2019 

Læge-Ærenpris (Veronica officinalis)

14.05.2019 

Storkronet Ærenpris (Veronica persica)

14.05.2019 

Tveskægget Ærenpris (Veronica chamaedrys)

100 bl
14.05.2019  

Vedbend-Ærenpris (Veronica hederifolia ssp. hederifolia)

14.05.2019 

Almindelig Fuglegræs (Stellaria media)

14.05.2019 

Skovarve (Moehringia trinervia)

14.05.2019 

Stor Fladstjerne (Stellaria holostea)

14.05.2019 

Stor Nælde (Urtica dioica)

14.05.2019 

Blå Anemone (Hepatica nobilis)

14.05.2019  

Hvid Anemone (Anemone nemorosa)

14.05.2019 

Stinkende Storkenæb (Geranium robertianum)

14.05.2019 

Almindelig Bjørneklo (Heracleum sphondylium ssp. sphondylium)

14.05.2019 

Sanikel (Sanicula europaea)

14.05.2019  

Skvalderkål (Aegopodium podagraria)

14.05.2019 

Skov-Viol (Viola reichenbachiana)

14.05.2019 

Krat-Fladbælg (Lathyrus linifolius)

14.05.2019  

13-05-2019
Landsvale (Hirundo rustica)

2 ad of
13.05.2019 

Aurora (Anthocharis cardamines)

13.05.2019 

Ensidig Hårtand (Ditrichum heteromallum)

13.05.2019 

Ret Toradsmos (Distichium capillaceum)

13.05.2019 

Bredbladet Vældmos (Palustriella commutata)

13.05.2019 

12-05-2019
Munk (Sylvia atricapilla)

12.05.2019 

Aurora (Anthocharis cardamines)

12.05.2019 

Hare (Lepus europaeus)

12.05.2019 

11-05-2019
Aurora (Anthocharis cardamines)

11.05.2019 

11.05.2019 

Det Hvide C (Polygonia c-album)

11.05.2019 

Lille Kålsommerfugl (Pieris rapae)

11.05.2019 

10-05-2019
Mursejler (Apus apus)

6
10.05.2019 

Hare (Lepus europaeus)

10.05.2019 

09-05-2019
Rams-Løg (Allium ursinum)

09.05.2019 

Raps (Brassica napus ssp. napus)

09.05.2019 

Navr (Acer campestre)

888
09.05.2019 

Spids-Løn (Acer platanoides)

1
09.05.2019 

08-05-2019
Rødhalet Jordbi (Andrena haemorrhoa)

08.05.2019 

Ræv (Vulpes vulpes)

08.05.2019 

07-05-2019
Humlevoksmøl (Aphomia sociella)

07.05.2019  

Havehumle (Bombus hortorum)

07.05.2019  

Kæmpe-Star (Carex pendula)

07.05.2019 

Skælrod (Lathraea squamaria)

10 bl
07.05.2019  

Dag-Pragtstjerne (Silene dioica)

2 bl
07.05.2019  

Skovarve (Moehringia trinervia)

07.05.2019  

Uldhåret Ranunkel (Ranunculus lanuginosus)

1 bl
07.05.2019  

06-05-2019
Skovskade (Garrulus glandarius)

1 ad of
06.05.2019 

05-05-2019
Klippedue/Tamdue (Columba livia domesticus)

1
05.05.2019  

Husskade (Pica pica)

1 ad of
05.05.2019 

Solsort (Turdus merula)

05.05.2019 

Guldpletløber (Carabus hortensis)

05.05.2019  

Aurora (Anthocharis cardamines)

05.05.2019  

Egelanghornsmøl (Adela reaumurella)

05.05.2019  

Butsnudet Frø (Rana temporaria)

05.05.2019   

Rådyr (Capreolus capreolus)

05.05.2019 

Amaurobius sp. (Amaurobius sp.)

05.05.2019  

Eng-Kabbeleje (Caltha palustris ssp. palustris)

3
05.05.2019  

Nyrebladet Ranunkel (Ranunculus auricomus)

25 bl
05.05.2019 

Almindelig Hvidtjørn (Crataegus laevigata)

05.05.2019 

Sanikel (Sanicula europaea)

20 i knop
05.05.2019 

10 i knop
05.05.2019 

Krat-Viol (Viola riviniana)

05.05.2019 

Skov-Viol (Viola reichenbachiana)

05.05.2019 

04-05-2019
Ræv (Vulpes vulpes)

04.05.2019 

03-05-2019
Bibio sp. (Bibio sp.)

03.05.2019  

02-05-2019
Rød Glente (Milvus milvus)

1
02.05.2019 

Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)

2
02.05.2019 

Vendehals (Jynx torquilla)

02.05.2019 

Stor Pilehvepsebi (Nomada lathburiana)

02.05.2019  

Sortspringer sp. (Heliophanus sp.)

1 ad
02.05.2019  

Tandfri Vårsalat (Valerianella locusta)

02.05.2019  

01-05-2019
Græstørvmyre (Tetramorium caespitum)

01.05.2019 

Husmår (Martes foina)

01.05.2019  

30-04-2019
Bogfinke (Fringilla coelebs)

30.04.2019 

Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)

30.04.2019 

Stær (Sturnus vulgaris)

25 of
30.04.2019 

Stribet Bladrandbille (Sitona lineatus)

30.04.2019  

Syvplettet Mariehøne (Coccinella septempunctata)

30.04.2019 

Aurora (Anthocharis cardamines)

30.04.2019 

30.04.2019 

Citronsommerfugl (Gonepteryx rhamni)

30.04.2019 

Skovblåfugl (Celastrina argiolus)

30.04.2019 

Stor Humleflue (Bombylius major)

30.04.2019 

Rød Murerbi (Osmia bicornis)

30.04.2019  

Lille Vandsalamander (Lissotriton vulgaris)

4 ad
30.04.2019 

Vellugtende Gulaks (Anthoxanthum odoratum)

3 bl
30.04.2019 

29-04-2019
Ringdue (Columba palumbus)

29.04.2019 

Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)

29.04.2019 

Solsort (Turdus merula)

29.04.2019 

Sortkrage (Corvus corone)

5 ad of
29.04.2019 

Rødhovedet Kardinalbille (Pyrochroa serraticornis)

29.04.2019 

29.04.2019 

Aurora (Anthocharis cardamines)

29.04.2019 

29.04.2019  

29.04.2019 

Skovblåfugl (Celastrina argiolus)

29.04.2019 

Bladhveps ubest. (Tenthredinidae indet.)

29.04.2019  

Blodbi sp. (Sphecodes sp.)

29.04.2019  

Nomada goodeniana (Nomada goodeniana)

29.04.2019  

Sapyga quinquepunctata (Sapyga quinquepunctata)

29.04.2019  

Lille Vandsalamander (Lissotriton vulgaris)

7 ad
29.04.2019 

Engkarse (Cardamine pratensis)

1 bl
29.04.2019  

28-04-2019
Taffeland (Aythya ferina)

28.04.2019 

Skovrandøje (Pararge aegeria)

28.04.2019 

Engkarse (Cardamine pratensis)

7 bl
28.04.2019  

Tandfri Vårsalat (Valerianella locusta)

200 bl
28.04.2019 

27-04-2019
Skovkakerlak (Ectobius lapponicus)

27.04.2019  

Aurora (Anthocharis cardamines)

27.04.2019 

Skovfirben (Zootoca vivipara)

27.04.2019  

26-04-2019
Vandsalamander ubest. (Salamandridae indet.)

26.04.2019 

25-04-2019
Ederfugl (Somateria mollissima)

25.04.2019 

Sølvmåge (Larus argentatus)

35 ad fou
25.04.2019 

Aurora (Anthocharis cardamines)

25.04.2019 

Benvedmåler (Ligdia adustata)

25.04.2019 

Citronsommerfugl (Gonepteryx rhamni)

25.04.2019 

Gråplettet Spiralhårsflue (Platycheirus ambiguus)

25.04.2019  

Lille Havesvirreflue (Syrphus vitripennis)

25.04.2019  

Hvepsebi sp. (Nomada sp.)

25.04.2019  

Rød Murerbi (Osmia bicornis)

25.04.2019  

Hestekastanie (Aesculus hippocastanum)

1
25.04.2019  

24-04-2019
Ringdue (Columba palumbus)

24.04.2019 

Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)

24.04.2019 

Tjørnejordbi (Andrena carantonica)

24.04.2019  

Hare (Lepus europaeus)

24.04.2019 

23-04-2019
Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)

1
23.04.2019 

Stor Dovenløber (Clivina fossor)

23.04.2019 

Aurora (Anthocharis cardamines)

23.04.2019 

Lille Ildfugl (Lycaena phlaeas)

23.04.2019  

Stor Havesvirreflue (Syrphus torvus)

23.04.2019  

23.04.2019  

Stylops melittae (Stylops melittae)

23.04.2019 

Gulbenet Jordbi (Andrena chrysosceles)

23.04.2019 

Nomada goodeniana (Nomada goodeniana)

23.04.2019  

Nomada ruficornis (Nomada ruficornis)

23.04.2019 

Rød Murerbi (Osmia bicornis)

23.04.2019 

Rødhalet Jordbi (Andrena haemorrhoa)

23.04.2019 

Sortbrun Jordbi (Andrena nigroaenea)

23.04.2019 

Elfenbens-Padderok (Equisetum telmateia)

23.04.2019 

22-04-2019
Aurora (Anthocharis cardamines)

22.04.2019 

22.04.2019 

Dagpåfugleøje (Aglais io)

22.04.2019 

Grønåret Kålsommerfugl (Pieris napi)

22.04.2019  

Håret Dyndflue (Eristalis intricaria)

22.04.2019  

Agerhumle (Bombus pascuorum)

22.04.2019 

Rødhalet Jordbi (Andrena haemorrhoa)

22.04.2019  

Løgkarse (Alliaria petiolata)

22.04.2019  

Almindelig Stinkende Storkenæb (Geranium robertianum var. robertianum)

1 bl
22.04.2019  

Vild Kørvel (Anthriscus sylvestris)

1
22.04.2019  

21-04-2019
Gonia picea (Gonia picea)

21.04.2019  

Rød Murerbi (Osmia bicornis)

21.04.2019  

Sortbrun Jordbi (Andrena nigroaenea)

21.04.2019  

Hulkravet Kodriver (Primula veris)

21.04.2019 

20-04-2019
Måneplettet Marksvirreflue (Eupeodes luniger)

20.04.2019  

07-07-2018
Askemariehøne (Chilocorus renipustulatus)

07.07.2018  

09-07-2017
Køllehornet Blomstertæge (Heterotoma planicornis)

09.07.2017  

06-04-2017
Tæppeklanner (Anthrenus verbasci)

06.04.2017